Pizza Hamuru Nasıl Yapılır

Pizza hamuru nasıl yapılır? püf noktalarıyla birlikte yapım aşamaları sayfamızda sizlerle. Herkesin evde rahatlıkla yapabileceği, ölçüleri özenle belirlenmiş tam kıvamında hamur yapımı için ihtiyacınız olan malzemeleri hemen aşağıdan not alabilirsiniz.

Hamurun yapım süresi yaklaşık 30 dakikadır. Tarif 4-6 kişilik olup kişi sayısına göre malzemelerde istediğiniz gibi azaltma ve yükseltme yapılabilir.

Pizza hamuru nasıl yapılır?

Pizza Hamuru Nasıl Yapılır

Pizza Hamuru Nasıl Yapılır

Malzemeler:

  • 500 gram buğday unu
  • 250 ml ılık su (1 su bardağı)
  • 20 gram yaş maya
  • 100 ml sızma zeytin yağı (yarım su bardağı)
  • Bir miktar tuz

Not: 1 paket yaş maya (küp maya) 42 gramdır. Yani yarısını kullanacaksınız. Kuru maya kullanacaksanız eğer: yaş mayanın üçte biri kadar aktif kuru maya kullanmanız gerekir. Her ikisi de yok instant maya kullanacağım diyorsanız kurudan 4 5 gram daha azaltmak gerekir.

Not: Özel pizza unu kullanırsanız daha pizzanız daha iyi açılır ve mükemmel kıvam alır. Bakkal ve marketlerden bu tip özel amaçlı yüksek gluten içeren unları kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Yapım aşamaları;

1) Mayayı az miktar ılık suyla karıştırıp eritin. Tuzuda aynı şekilde küçük kapta suyla eritin.

2) Unu yoğurma kabınıza yada tezgehınıza döküp ortasını açın. Suda erittiğiniz mayayı orta kısma döküp hafif karıştırın. Erittiğiniz tuzlu suyu ve sıvı yağıda ilave ettikten sonra yoğurmaya başlayın.

3) Hamur kıvam aldıktan üzerini örtüp ılık bir ortamda 1 -2 saat kadar kabarması için beklemeye alın.
(İpucu: Mayayı eritirken 1 çay kaşığı şeker eklerseniz hamurun mayası daha çabuk gelir. Eğer aceleniz varsa şeker ekleyin. Aceleniz yoksa 1 – 2 saat kabarması için bekleyin.)

4) İşte hepsi bu kadar. Ev yapımı hamur kabaca 2 katı kadar kabardığında (mayası geldiğinde) merdane yada elinizle açıp pizzanızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Bu hamurla aynı zamanda rulo pizza, baget ekmek ve grisini de yapabilirsiniz. Sayfalarımızda gezinerek ne tür sos ve ne çeşit üst malzemeler kullanacağınızı bulabilirsiniz.

Şimdiden kolay gelsin.

Hoşçakalın.
One Comment

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir